Academic Honors Convocation

April 19, 2022

Students and faculty receiving academic achievement awards were honored on Tuesday, April 19, 2022,  in the Hemmingson Ballroom.

 


 

Academic Achievement Awards to be Conferred at the Spring 2022 Ceremony

Outstanding Academic Achievement

  • First Year Class Award, Sarah Noel Ott
  • Second Year Class Award, Emily Edmonds
  • Third Year Class Award, Audrey Stevenson
  • Jerome Nadal, S.J., Returning Adult Award, Alex J. Bresnan

Scholar Athletes of the Year

  • Scholar Athlete of the Year, Morgan Greene, Women's Cross Country
  • Scholar Athlete of the Year, Theodore Declan McDonald, Men's Tennis

Distinguished Service to the Community

  • Community Engaged Learning Student of the Year, Noah Apprill-Sokol
  • Eva Lassman Memorial Student Research Award, Kathryn N. Vanskike

School and Department Awards

College of Arts & Sciences (in department alphabetical order)

  • Senior Art Award, Opheila Duncan
  • Peter G. Pauw Award for Distinction in Biology, Sophia Whitworth
  • Robert D. Prusch Award in Biology, Andrew Jimenez
  • American Institute of Chemists Award, Lydia R Chambers
  • Fr. Fredric Schlatter S.J. Book Award, Anne Elizabeth McCulloh
  • Communication Studies Outstanding Student Award, Molly Martin
  • Outstanding Senior Student in Criminology, Reilly Bettis
  • Outstanding Senior Student in Criminology, DaShane' Fugate
  • Academic Excellence and Citizenship Award for Dance Performance, Brooke Geffrey-Bowler
  • Anthony T. Wadden and Michael B. Herzog Scholarship, Brianna Covert
  • Anthony T. Wadden and Michael B. Herzog Scholarship, Evangeline Wilder
  • Fr. William T. Costello, S.J. Outstanding Senior English Major Award, Morgan Greene
  • Environmental Studies and Sciences Environmental Stewardship Award, Delaney Carr
  • Environmental Studies Exemplary Senior Award, Emily Wright
  • Phi Alpha Theta Award for Excellence in History, Mary Babcock
  • Global Scholars Award for distinction in International Studies, Kate Kellen
  • Carsrud Award, Fisher Ng
  • Excellence in Italian Award, Caleb Yoder
  • Excellence in Spanish Award, Maren Beauchamp
  • Martin P. Blum Scholarship Award in Recognition of Exemplary Academic Performance in French, Grace Colburn
  • Jo Merwin Scholarship, Cole Fikse
  • Jo Merwin Scholarship, Annali Fuller
  • Jo Merwin Scholarship, Annabella A. Gelmetti
  • Jo Merwin Scholarship, Henry Mauser
  • Kohls Award for Philosophy, Avalyn Renee
  • Jefferson Scholarship Award for Political Science, Angelo Blair Celletti
  • Political Science Senior Award, Sviatlana Kniahnitskaya
  • Political Science Senior Award, Kristen Neale
  • Flannery Award for Excellence in Religious Studies, Emily Anne Smedley
  • Outstanding Senior Student in Sociology, Rachel Bauman
  • Outstanding Senior Student in Sociology, Emma Wood
  • Academic Excellence and Citizenship Award in Theatre Arts Design, Technology, and Management, Claire Russell
  • Academic Excellence and Citizenship Award in Theatre Arts Performance, Anna Kay
  • Women's and Gender Studies Founders' Award for Excellence in Activism & Academics, Charlotte Low

School of Business Administration

School of Business Administration Excellence Award:

  • Alison Bradus
  • Theodore Declan McDonald
  • Colin Fleming Speirs
  • Jessie Stenberg
  • Natalie Veto

School of Education

  • School of Education Excellence Award for Elementary Education, Mallory Golic
  • School of Education Excellence Award for Secondary Education, Sophie Grace Kuhn

School of Engineering and Applied Science

  • School of Engineering and Applied Science Outstanding Senior, Fisher Ng

School of Nursing and Human Physiology

  • Outstanding Bachelor of Science in Nursing Student Award, Alison Gentzen
  • Outstanding Doctor of Nurse Anesthesia Practice Award, Conor Livingston
  • Outstanding Doctor of Nursing Practice Student Award, RaVen Ennis
  • Outstanding Doctor of Nursing Practice Student Award, Lorena Salazar
  • Outstanding Doctor of Nursing Practice Student Award, Kelsey Welle
  • Outstanding Family Nurse Practitioner, Katie Julius
  • Outstanding Human Physiology Student Award, Sophia Reynolds
  • Pat Ruzyla Nursing Award, Rachel Haase
  • Pat Ruzyla Nursing Award, Spencer Hendricks

Faculty Awards

  • Community Engaged Learning Faculty Members of the Year, Jeffrey Dodd, M.F.A. and Karen Petruska, Ph.D.
  • Academic Citizenship, Kevin Measor, Ph.D.
  • Collaborative Work and Innovation and Teaching Excellence (Tenured), Mirjeta Beqiri, Ph.D.
  • Diversity Leadership, Carla Bonilla, Ph.D.
  • Diversity Leadership, Laura Diaz-Martinez, Ph.D.
  • Open (Non-Tenure Track), Kristina Morehouse, M.S.
  • Open (Tenured), Mary Pat Treuthart, L.L.M.
  • Open (Tenure-Track), Ray Rast, Ph.D.
  • Professional Contributions, John Orcutt, Ph.D.
  • Professional Contributions, Jennifer Shepherd, Ph.D.
  • Teaching Excellence (Non-Tenure Track), Melinda Howard, Ph.D.
  • Teaching Excellence (Tenured), Sarah Arpin, Ph.D.
  • Teaching Excellence (Tenure-Track), Forrest Rodgers, Ph.D.

Previous Celebrations

Recording of the Spring 2021 Virtual Ceremony

Student Academic Achievement Awards Conferred at the Spring 2021 Ceremony

Highest GPA Awards

  • First Year Class Award - Jack Wilson and Maxine Andrea Asistido Reyes
  • Second Year Class Award - Audrey Stevenson
  • Third Year Class Award - Alison Bradus
  • Fourth Year Class Award - Andy Reding
  • William A. Garrigan, S.J. Award - Haley Wilson

Community Engaged Learning Student of the Year

       Taylor Sipila 

Eva Lassman Memorial Student Research Award

       Sharon Jang

Jerome Nadal, SJ Award

       Jun Yeub Yu

Scholar Athlete of the Year

  • Gretchen Rudel, Women's Volleyball
  • Michael Spellacy, Men's Baseball

School and Department Awards

College of Arts and Sciences (in department alphabetical order)

  • Senior Art Award - Olivia Isarankura
  • Peter G. Pauw Award for Distinction in Biology - Leilani Pendilla and Melina Monlux
  • Robert D. Prusch Award in Biology - Mikaela Schlesinger
  • American Institute of Chemist's Award - Wyatt Nobley
  • Communication Studies Outstanding Student Award - Catalina Bala
  • Academic Excellence and Citizenship Award for Dance Pedagogy
  • Academic Excellence and Citizenship Award for Dance Performance - Kalleigh Wagner
  • Costello Outstanding Senior English Major Award - Jacob Hill
  • Anthony T. Wadden and Michael B. Herzog Scholarship - Grace Bittel and Morgan Greene
  • Environmental Studies Exemplary Senior Award - Isabel Zimmerman
  • Environmental Studies Stewardship Award - Robert Maiorino
  • Phi Alpha Theta Award for Excellence in History - Kristina Michener
  • Global Scholars Award for Distinction in International Studies - Sophia Zink
  • Carsrud Award in Mathematics - Ciara Patterson
  • Music Merwin Scholarship Award - Patrick Driscoll, Annabella Gelmetti, Kyle Jenkins, Ariah Mann
  • Martin P. Blum Scholarship Award for Exemplary Academic Performance in French - Cora Kim and Maia Tucker
  • Excellence in Italian Studies Award - Jessica Wymer
  • Exemplary Academic Performance in Spanish - Melina Monlux
  • Kohls Award for Philosophy - Dominque Figueroa
  • Jefferson Scholarship Award for Political Science - Jasmin Azizi and Naomi Halbersleben
  • Flannery Award for Excellence in Religious Studies - Ruby Lynde-Ginal
  • Outstanding Senior Student in Criminology - Nicole Bala and Tiana Alohilani Kekialoha Pereira
  • Outstanding Senior Student in Sociology - Katie Brandi
  • Academic Excellence and Citizenship Award in Theatre Arts Performance - Erin Sellers
  • Academic Excellence and Citizenship Award in Theatre Arts Design, Technology, and Management
  • Women's and Gender Studies Founders' Award for Excellence in Activism - August Corppetts
  • Women's and Gender Studies Founders' Award for Excellence in Academics - Haley Mei Wilson

School of Business Administration Excellence Award - JJ MItchell and Haley Wilson

School of Education

  • Excellence Award for Elementary Education - Emma Brink
  • Excellence Award for Secondary Education - Luke Alvarado

School of Engineering and Applied Science Outstanding Senior - Marissa K. Encarnacion

School of Nursing and Human Physiology

  • Human Physiology Outstanding Graduate Award - Michael Martin
  • Outstanding Bachelor of Science Nursing Practice Student Award - Katherine McConnell
  • Outstanding Nurse Practitioner Student Award - Mary Cate Leonard
  • Patricia Ruzyla Nursing Award - Jennifer Nava and Justin Bayley
  • Outstanding Doctor of Nurse Practitioner Graduate Award - Rachel Haase
  • Outstanding Doctor of Nursing Practice Student Award - Stephanie Wahlgren
  • Outstanding Doctor of Nurse Anesthesia Student Award - Hannah Zimmerman
 

To Learn More, Contact Bonnie Harper, Assistant to the Provost

Send a message
College Hall or Ad Box 99
Spokane, WA 99258